BASE Top Performances

We are always proud of our confident, high achieving athletes.  Share in our celebration of some of the highlights of their race seasons

2016 RACING SEASON TOP RESULTS

Tony Spearing 1st Place Age Group – The Arnold Classic Indoor Triathlon

Lauren Updyke 3rd Place Overall Female – The Arnold Classic Indoor Triathlon

2015 RACING SEASON TOP RESULTS

Richard Holden 7th Place Age Group – Ironman Chattanooga

Lesley Fraley Third Place Age Group – Pi Day 5k Marysville

Lauren Updyke Second Place Overall – Last Chance for Boston Marathon

2014 RACING SEASON TOP RESULTS 

Kristen Huener Second Overall Female – Kewpee Sprint Triathlon

Justin Graves Fifth Place Age Group – Challenge New Albany Half Iron

Lauren Updyke Fifth Place Age Group – Ironman Florida

Karen Sharp Third Place Age Group – Challenge New Albany Olympic

Teresa Meier First Place Age Group – Tri Fit Challenge Olympic

Lauren Updyke Eighth Place Age Group – Ironman CDA

Bryan Postema First Place Age Group, Seventh Overall Male – Rev3 Knoxville

Lauren Updyke Third Overall Female – Bone Island Half Iron

Shay Robinson First Place Age Group – Racing for Recovery Half Iron

Bryan Postema Third Place Age Group, Sixteenth Overall Male – Capital City Half Marathon

 

2013 RACING SEASON TOP RESULTS

Bryan Postema – 2013 Ironman All World Athlete, USA Triathlon All American

Andy Lowe – 2013 Ironman All World Athlete, USA Triathlon All American

Lauren Updyke – 2013 Ironman All World Athlete, USA Triathlon All American

Lauren Updyke – Ironman World Championships 70.3

Bryan Postema – Ironman World Championships 70.3

Andy Lowe Fourteenth Place Age Group – Ironman Louisville

Lauren Updyke Second Place Age Group, World Championship Qualifier – Ironman Steelhead 70.3

Andy Lowe Fourth Place AG, World Championship Qualifier – Ironman Muncie 70.3

BASE Team Second Place Club Division V – Ironman Coeur D’Alene

Bryan Postema Eighth Place AG, World Championship Qualifier – Ironman Kansas 70.3

Bryan Postema Eighth Place Age Group – Leadman 125 Arizona

Charles Brown Ninth Overall, First Age Group – Bakersfield Half Marathon

Charles Brown Third Overall, Second Age Group – Bakersfield 10k

Lyndsey Dunn Fifth Place Age Group – Wendy’s International Sprint

Lauren Updyke First Place Age Group – Palm Springs Half Marathon

Carlos Velez Third Place Age Group – Tri Tech Olympic Triathlon

Sarah Davis Second Place Age Group – OSU Tri Fit Challenge

Bernie Clinke Fifth Overall, First Place Age Group – ALA Fight to Climb Stair Climb

Bernie Clinke 19th OA (Master’s 30+ Elite), 2nd AG – Tennessee State Road Championship

 

2012 RACING SEASON TOP RESULTS

Bryan Postema First Place Age Group – Michigan Titanium Half Iron

Bryan Postema Second Place Age Group – Racing for Recovery Half Iron